Fungovalo to překvapivě dlouho. Dokonce, i když se zástupci věřitele vyptávali na to, jak chce úvěr dosahující již výše ročního příjmu celé rodiny nakonec splatit, hovořil matně o prodeji pěkného domku jeho babičky. Nakonec to prasklo. Domek patřil obci, babička byla sousedova a Kostasovi byli už dva roky na sociálních dávkách.

Patrikovi z Ostrova nad Ohří byli jiný případ. Paní Patrikové vždy všichni záviděli podnikavost jejího manžela a jejich domek zářil novotou. Co chvíli se na něm objevil nějaký nový luxusní doplněk, jako třeba elektrické otvírání vrat nebo zavlažování trávníku. Nakonec se pan Patrik osmělil a pod vlivem všudypřítomných reklam začal na hypotéku stavět malý činžák. Jenže v Ostrově nad Ohří je volných bytů dost a pan Patrik to s výstavbou přehnal. Když přišla zima, neměl na zálohy na služby a nájemníci málem zmrzli. Z bryndy ho musel vytáhnout obecní úřad.

Chytré hlavy v Praze přemýšlely, kdo za celou šlamastyku může a záhy došly ke shodě: může za to Mirek Singer z ČNB. Jednak vnutil Ostrovu i Řečicím společnou korunu, takže ani Ostrov a ani Řečice nemohou devalvovat a dostat tak obě rodiny z potíží. Navíc pevná koruna a důvěryhodná tvář guvernéra zmátla důvěřivé úvěráře tak, že každému z korunazóny půjčovali bez jakýchkoliv zábran.

Mně se toto vysvětlení zdálo trochu zjednodušené, a proto jsem se zeptal odborníků z Hrotitelů dluhů. Odpověď stojí za odcitování: „Kostasovi si na spotřebu nikdy neměli půjčovat, a když už je to napadlo, měli mít rozum věřitelé a nepůjčovat jim. Nezbývá jim, než dluh svěřit exekutorovi a zbytek odepsat. Patrikovi si měli dát ve svých plánech pozor, ale vzhledem k tomu, že ze svých příjmů dokážou odkládat na splátky, mají dobrou šanci se z problémů dostat. Nakonec můžou prodat i ten svůj činžák.“ Napadla mě otázka: a co Singer a jeho koruna, ti jsou v tom nevině? „Naprosto,“ pravili odborníci. „To, že si někdo půjčuje v korunové zóně, ještě neznamená, že jej garantuje ČNB nebo stát.”

První řešitel kvízu, kdo jsou Kostasovi a Patrikovi a jak se ve skutečnosti jmenuje koruna, má u mě oběd.